A A A K K K
людям з порушенням зору
Комунальна установа "Тетіївський центр професійного розвитку педагогічних працівників"
Тетіївської міської ради Білоцерківського району Київської області

Дуріцька К.О.

Анотація педагогічного досвіду 

Автор : Дуріцька Катерина Олександрівна, вихователь Кошівського закладу дошкільної освіти «Оберіг» Тетіївської міської ради Київської області

Тема досвіду:  Художньо-естетичний розвиток дітей дошкільного віку.

Актуальність досвіду. Розвиток творчої особистості дошкільника — одне з пріоритетних завдань дошкільної освіти. Базовий компонент дошкільної освіти визначає, що дошкільник повинен сприймати і усвідомлювати мистецтво як результат творчої діяльності людини, виявляти  емоції та почуття від побачених мистецьких творів; виокремлювати різні види  мистецтва.

Дошкільний вік – час активної соціалізації дитини, розвитку спілкування з дорослими та однолітками, пробудження моральних та естетичних почуттів, входження в культуру.

Художньо-естетична діяльність задовольняє гостру потребу дітей у самовиявленні і є одним із найулюбленіших занять. У цьому виді діяльності дошкільники виявляють високу зацікавленість і, що важливо, невелику стомлюваність. Ці фактори позитивно впливають на емоційний стан, загальний психічний розвиток дитини і разом з тим ця діяльність – є засобом всебічного розвитку дитини. Цим і зумовлена актуальність досвіду роботи вихователя Дуріцької К.О., який знайшов відображення у підготовлених нею методичних рекомендаціях для вихователів дошкільних груп і батьків.

 

Зміст досвіду. Робота вихователя побудована на основі Програми з образотворчого мистецтва для дітей старшого шкільного віку. Катерина Олександрівна акцентує на тому, що розвиток творчої особистості дошкільника — одне з пріоритетних завдань дошкільної освіти, адже дає можливість не лише виявляти образотворчі здібності, сприяти розвитку уяви та фантазії дитини, але й готувати її до письма та математики. Заняття з образотворчого мистецтва (зокрема, ліплення, конструювання) сприяють розвитку дрібної моторики руки дитини, що позитивно впливає на здатність дитини до написання літер та цифр, а робота з кольором, різними об'ємними формами готує дошкільника до занять математикою та логікою.

У методичному посібнику «Художньо-естетичний розвиток дітей дошкільного віку» пропонується  декілька видів роботи зі старшими дошкільниками, а саме: малювання (предметне, сюжетне, декоративне), аплікацію, ліплення (з пластиліну), конструювання (із будівельного матеріалу, паперу, природного та викидного матеріалу), які використовує автор у своїй практичній діяльності. 

 

 Матеріали досвіду, зібрані у  посібнику допоможуть вихователям закладу дошкільної освіти розвивати у дітей естетичне сприйняття, уміння помічати красиве в навколишньому середовищі, закладати основи художнього смаку, здібності до образотворчої діяльності; навчати використовувати колір, форму, лінії, штрихи, композицію, різні матеріали (фарби, свічки, природний матеріал, пластилін, тісто, пісок, папір, картон, нитки) та нетрадиційні техніки (малювання пальчиками, долоньками, крапками, штампування, обривання об’ємної аплікації, техніки аплікації “Айріс Фолдінг” та ін.) як засоби створення виразного художнього образу. У збірнику описані види робіт, які спонукають дітей до експериментування з фарбами, різними художніми матеріалами, а також спонукають до творчості, використовуючи ігрові методи та прийоми. Доданні авторські плани-конспекти супроводжуються описом послідовності виконання конкретної роботи, що стане у пригоді вихователеві під час підготовки до кожного заняття. Уміщенні у цьому виданні плани-конспекти занять вихователь може використовувати повністю або частково, доповнюючи власними напрацюваннями та зважаючи на здібності та нахили дітей конкретної групи.

Методичний посібник Катерини Дуріцької складено відповідно до вимог Базового компоненту дошкільної освіти, діючих вимог до оволодіння вихователем професійних компетентностей, завданнями організації освітнього процесу в дошкільному закладі.

Посібник виконано на належному методичному рівні, успішно апробовано авторкою та вихователями ЗДО Тетіївської міської територіальної громади.

Результативність досвіду. 

Методичний посібник був апробований і успішно впроваджується в освітній процес у Кошівському ЗДО «Оберіг» Тетіївської міської ради, схвалений на засіданні Методичної ради Тетіївського центру професійного розвитку педагогічних працівників (протокол 32 від 02.02.2023 р.).

Матеріали з досвіду роботи вихователя Катерини Дуріцької розміщені на сайті КУ «Тетіївський центр професійного розвитку педагогічних працівників» Тетіївської міської ради.

Узагальнено у 2023 році.

 

 

Вхід для адміністратора